Direcţia avizare a actelor normative
imprimare

Direcţia avizare a actelor normative asigură:

  • avizarea proiectelor de legi şi altor acte normative, prezentate Guvernului Republicii Moldova;
  • efectuarea în modul stabilit, a expertizei juridice şi înregistrarea actelor normative ale autorităţilor administrative centrale ce vizează drepturile şi interesele legitime ale cetăţenilor sau cele cu caracter interdepartamental;
  • contribuirea la ridicarea calităţii proiectelor de acte normative, elaborate de ministere şi alte autorităţi ale administraţiei publice centrale;
  • realizarea activităţii de armonizare a legislaţiei cu recomandările Consiliului Europei şi cu dreptul comunitar;
  • examinarea propunerilor, cererilor şi reclamaţiilor cetăţenilor adresate Ministerului Justiţiei privind modificarea, completarea şi abrogarea actelor normative ;
  • participarea în grupurile de lucru formate întru definitivarea unor proiecte de acte normative, avizate anterior de către Direcţie sau pentru soluţionarea unor divergenţe instituţionale;
  • elaborarea opiniilor pe marginea sesizărilor Curţii Constituţionale.

 

imprimare

Nr.

Funcția

Nume, Prenume

Telefon

E-Mail

1.

Şef  direcţie

Petroman Ludmila

20-14-34

ludmila.petroman@justice.gov.md

2.

Consultant principal

Rusu Ana

20-14-30

ana.rusu@justice.gov.md

3.

Consultant superior

Hîrbu Veronica

20-14-35

veronica.hirbu@justice.gov.md

4.

Consultant principal

Ivasiuc Tatiana

20-14-21

tatiana.ivasiuc@justice.gov.md

5.

Consultant principal

Tverdun Tatiana

20-14-67

tatiana.tverdun@justice.gov.md

6.

Consultant superior

Donighevici Elvira

20-14-35

elvira.donighevici@justice.gov.md

7.

Consultant

Novac Cristina

20-14-30

cristina.novac@justice.gov.md

8. Consultant Lupu Doina 20-14-35 doina.lupu@justice.gov.md
9. Consultant Condrea Tatiana 20-14-21 tatiana.condrea@justice.gov.md
10. Consultant Bacalîm Diana 20-14-30 diana.bacalim@justice.gov.md
imprimare

Orarul audienţelor la şeful Şeful Direcţiei avizare a actelor normative Lidia Lovovanu în fiecare zi de miercuri.

     

Portal Servicii

Linia fierbinte anticorupție (+373 22) 20 14 20    

 

Elaborarea acestei pagini web a avut loc cu susţinerea financiară a
PROGRAMULUI COMUN
AL UNIUNII EUROPENE ŞI AL CONSILIULUI EUROPEI
"SUSŢINEREA DEMOCRAŢIEI ÎN REPUBLICA MOLDOVA"

sus
Harta
Contact
Tel: (+373 22)23 47 95
Fax: (+373 22)23 47 97
Vizitatori total: 3515896     Implementare Trimaran
 
Servicii
Close