Ministrul Justiției a participat la Congresul Diasporei

You are here

Ministrul Justiției a participat la Congresul Diasporei

Ministrul Justiției, Oleg Efrim, a explicat astăzi moldovenilor stabiliți peste hotare, dar reuniți la Chișinău la ediţia a VI-a a Congresului Diasporei, avantajele serviciilor electronice e-apostila și e-stare civila. Totodată, ministrul a răspuns la întrebările reprezentanților diasporei.

Potrivit ministrului, cetățenii moldoveni pot apostila actele necesare fără a ieși din casă, din orice țară, într-un timp foarte scurt și la prețuri mult mai mici. "Din păcate, e-apostila nu este foarte populară. Oamenii încă nu cunosc despre existența acestui serviciu și care sunt avantajele lui. Încercăm să promovăm tot mai mult serviciile electronice și în acest sens conlucrăm intens cu Biroul pentru Relații cu Diaspora, cu Centrul de Guvernare Electronică și cu Ministerul de Externe", a precizat Oleg Efrim.

De asemenea, ministrul Justiției le-a vorbit reprezentanților diasporei și despre oportunitatea de a comanda acte de stare civilă în format electronic. "Cetățeanul se deplasează la oficiul stării civile doar pentru a ridica actul solicitat. Continuăm să dezvoltăm aceste servicii. Discutăm cu Poșta Modovei pentru a putea livra actele la domiciu, cel puțin pe teritoriul Republicii Moldova", a mai spus ministrul.

Totodată, Oleg Efrim a îndemnat delegaţii să obțină semnătura mobilă în perioada în care se află în țară, pentru ca, ulterior, să poată solicita actele necesare prin internet. Reprezentanții diasporei au apreciat eforturile Ministerului Justiției de a simplifica procedurile de apostilare a documentelor și de obținere a actelor de stare civilă.

În contextul discuțiilor, ministrul Oleg Efrim a trecut în revistă reformele inițiate și transformările pozitive înregistrate în domeniu justiției. Conaționalii noștri reveniți acasă au spus că schimbările sunt sesizabile, ceea ce contribuie la crearea unei imagini mai bune a țării noastre peste hotare.

Congresul Diasporei se desfășoară în perioada 1-3 septembrie. La eveniment participă lideri ai asociațiilor, reprezentanți ai grupurilor de inițiativă ale diasporei, delegați independenți, cetățeni reîntorși, precum şi reprezentanți ai instituțiilor publice, responsabili de diasporă, şi ai organizațiilor internaționale din 28 de state.

Agenda publică

Octombrie 2024

L M M J V S D
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31